نام نویسنده : ناصر عابدیان
تاریخ نشر : فروردین 1388
عنوان : گزارش زمین شناسی اقتصادی 1:1000 محدوده اکتشافی قبغلوچه
شرح مختصر :
طلا از نخستین فلزاتی است که توسط بشر شناخته و به کار گرفته شد. اکتشاف و استخراج این عنصر در ایران سابقه چندین هزار ساله دارد. نیاکان ما با روش های اکتشاف و متالوژی طلا از هزاره دوم پیش از میلاد آشنایی داشتند و آثاری باارزش از صنعت طلا کاری ایران باستان بر جای مانده است (مقصودی 1384) افزایش بی سابقه قیمت طلا در اواخر دهه هفتاد میلادی که قیمت آن به حدود 840 دلار برای هر انس در سال 1980 رسید، باعث شد تا توجه زیادی به کانسارهای طلا معطوف گردد و کانسارهایی که تا آن زمان به علت پایین بودن عیار و ذخیره غیر اقتصادی بودند اقتصادی تلقی شده و مورد بهره برداری قرار گیرند.
شرح کامل:

 

مقدمه:

 

طلا از نخستین فلزاتی است که توسط بشر شناخته و به کار گرفته شد. اکتشاف و استخراج این عنصر در ایران سابقه چندین هزار ساله دارد. نیاکان ما با روشهای اکتشاف و متالوژی طلا از هزاره دوم پیش از میلاد آشنایی داشتند و آثاری باارزش از صنعت طلا کاری ایران باستان بر جای مانده است (مقصودی 1384) افزایش بی سابقه قیمت طلا در اواخر دهه هفتاد میلادی که قیمت آن به حدود 840 دلار برای هر انس در سال 1980 رسید، باعث شد تا توجه زیادی به کانسارهای طلا معطوف گردد و کانسارهایی که تا آن زمان به علت پایین بودن عیار و ذخیره غیر اقتصادی بودند اقتصادی تلقی شده و مورد بهره برداری قرار گیرند. هر چند در چند سال گذشته قیمت طلا به شدت کاهش یافت اما در سالهای اخیر مجدداً شاهد افزایش قیمت طلا و توجه دوباره به ذخایر طلا بوده ایم. در ایران پس از انقلاب اسلامی تلاشهای گسترده ای در زمینه اکتشاف طلا انجام گردیدکه سرانجام منجر به احداث و راه اندازی اولین کارخانه استحصال طلا در معدن طلای موته شده در طی چند سال اخیر اکتشاف طلا روند سریعتری به خود گرفت که به نوبه خود باعث شد پتانسیل های بیشتری اکتشاف شود. در راستای همین اکتشافات سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی کشور تعداد زیادی اندیس معدنی در ایران را شناسایی نمود که اندیس معدنی قبغلوچه همین پتانسیل های جدید کشور است.


راههای دسترسی

منطقه مورد مطالعه در 28 کیلومتری جنوب شرق شهر سقز با مختصات َ06  46ْ طول شرقی و 08َ  36ْ عرض شمالی در استان کردستان واقع شده است. بهترین راه برای دسترسی به محدوده مورد مطالعه جاده آسفالته سقز – بانه می باشد پس از طی 20 کیلومتر از سقز به طرف بانه، تا روستای میرده و از آن جا پس از پیمودن 8 کیلومتر در مسیر جاده روستای میرده – پیر عمران به روستای قبغلوچه که منطقه مورد مطالعه در حاشیه غربی آن واقع شده، می رسیم. از نظر تقسیمات کشوری روستای قبغلوچه از توابع دهستان میرده در بخش مرکزی شهرستان سقز از استان کردستان می باشد.

روستای قبغلوچه با جمعیت 404 نفری خود از روستاهای بزرگ در دهستان میرده محسوب می شود.

 

 

 

دیگر صفحات شرح کامل » 1 2 3 4 5 6